Drukuj stronę

Uszczelnienie zbiornika wodnego

Geomembrana PEHD 1,5 mm

Problem

Stoki narciarskie wymagają nieustannej dbałości o równość tras narciarskich i zapewnienia właściwej grubości pokrywy śnieżnej. Warunki atmosferyczne nie zapewniają ciągłości opadów śniegu i zachodzi konieczność sztucznego dośnieżania stoków. Wymaga to zgromadzenia dużej ilości wody w pobliżu miejsca naśnieżania. Koniecznym staje się wykonanie uszczelnionego sztucznego zbiornika w którym będzie magazynowana woda i sukcesywnie dostarczana do urządzeń naśnieżających stok. W przypadku zbiornika ziemnego uszczelnienie powinno się wykonać z membran syntetycznych zgrzewanych na gorąco.

Firma STACJA NARCIARSKA SUCHE zwróciła się zapytaniem o możliwość uszczelnienia zbiornika wody przeznaczonego do naśnieżania stoku narciarskiego. Zbiornik wykonany został w terenie górzystym i charakteryzował się praktycznie pionowymi skarpami o wysokości 6,0 - 8,0 m. Zbiornik wykopano w gruncie skalistym a w dnie i na skarpach zalegały drobne fragmenty skalne. Woda do zbiornika pozyskana była z pobliskiego strumienia.

Rozwiązanie

Firma GEOTEX zaproponowała wykonanie izolacji zbiornika z wykorzystaniem geomembrany HDPE grubości 1,5 mm.  Membrana takiej grubości zapewni szczelność zbiornika i pozwoli na retencję wody w okresie zimowym. Dla izolacji geomembrany od skalistego podłoża zastosowano podwójnie ułożoną geowłókninę o gramaturze 800g/m2.

Realizacje uszczelnienia zbiornika rozpoczęto od wyrównania podłoża
 i usunięcia ostrych odłamków skalnych. Na wyrównaną powierzchnię ułożono dwie warstwy geowłókniny na zakład i następnie przystąpiono do montażu geomembrany. Kotwienie włókniny i membrany odbywało się za pomocą szpil stalowych wbijanych w podłoże. Po zakończeniu uszczelnienia wokół zbiornika ułożono dodatkowo betonowe płyty dociążające.

Tagi

Geomembrana

Najważniejsze dane

Inwestor
Stacja Narciarska SUCHE
Lokalizacja
Suche k. Zakopanego
Pojemność zbiornika
ok. 7000 m3
Ilość geomembrany
2400,00 m2
Ilość geowłokniny:
3800,00 m2

Galeria

Zdjęcie z realizacji 1

Zdjęcie z realizacji 1

Zdjęcie z realizacji 2

Zdjęcie z realizacji 2

do góry